Bachova terapia - otázky a odpovede

Prečítajte si najčastejšie otázky týkajúce sa Bachových esencií, dávkovania, spôsobu užívania, účinkov a pod. Bachove esencie predstavujú jemnú liečbu, ktorá účinkuje trochu inak ako bežné liečivé prípravky. Práve v tom je ich účinok jedinečný a môžu byť skvelým doplnkom pri akejkoľvek inej liečbe, ktorú podstupujete.

Môžem užívať Bachove kvapky, keď užívam lieky ?

Áno. Bachova terapia neovplyvňuje žiadnu inú liečbu, či už alternatívnu alebo klasickú. Počas užívania Bachových kvapiek môžete užívať všetky lieky, ktoré vám predpísal váš lekár.

Môže sa Bachova terapia kombinovať s inými terapiami ?

Môže, ale pokiaľ ide o terapiu, ktorá zasahuje do energetického poľa, je lepšie tieto terapie nekombinovať. Je to preto, aby ste lepšie vedeli zhodnotiť účinok každej terapie a mali možnosť pozorovať zmeny, ktoré sa vo vás udiali.

Keď začnem užívať Bachove kvapky, môžu sa u mňa objaviť nečakané  pocity ?

Pokiaľ ste dlhodobo potláčali určité pocity, môže sa stať, že s užívaním Bachových kvapiek vyplávajú na povrch. Pocity si uvedomíte  a začnete sa ich postupne zbavovať.  Tento stav je len prechodný a čoskoro sám odoznie. Rescue Remedy - Krízová esencia pomáha zvládnuť tieto prechodné stavy.

Môžem užívať Bachove kvapky pravidelne ?

Bachove esencie nevytvárajú závislosť a môžu sa užívať pravidelne.

Pôsobia Bachove kvapky aj na telesnej úrovni ?

Nie. Bachove esencie pôsobia len na úrovni nášho vedomia. Harmonizujú psychiku a liečia negatívne emócie ako strach, hnev, apatiu, odovzdanosť, demotivovanosť, nerozhodnosť, obavy, netrpezlivosť.....

Čo sa stane, keď si omylom dám o jednu kvapku Bachovej esencie viac ?

Nič. Účinok bude stále rovnaký. Predávkovanie nehrozí, ani  keby ste si dali veľa kvapiek.

Čo sa stane, keď si vyberiem nesprávnu Bachovu esenciu ?

Nestane sa nič. Vaše telo ju jednoducho neprijme. Esencia nebude účinkovať, pretože nenájde oslabené miesto vo vašom organizme, na ktoré je určená.

Musím poznať účinky všetkým 38 Bachových kvetov, aby bola terapia účinná ?

Nie je potrebné, aby ste poznali účinok jednotlivých esencií. Skúsený terapeut vám vyberie esencie na základe vašich pocitov a emócií.

Môže sa stať človek po užívaní Bachových kvapiek citlivejší ?

Počas Bachovej terapie človek viac spoznáva sám seba. Bachova terapia pomáha spojiť sa s vlastnou dušou a byť bližšie k sebe samému. Počas tohto procesu sa človek stáva citlivejší  a vnímavejší voči všetkým podnetom. Je to prirodzený vývoj osobnosti.

Čo budem cítiť po užití Bachových esencií?

Pocity pri užívaní Bachových kvapiek sú vždy veľmi individuálne. Tak ako neexistujú dvaja rovnakí ľudia, tak neexistujú rovnaké reakcie. Niekto môže cítiť, ako sa mu postupne obnovuje prúdenie energie, ktoré bolo dlhodobo blokované. Niekto znova precíti emócie, ktoré ho dlho sužovali a konečne nájde silu ich zo seba uvoľniť. Iný môže postupne cítiť viac vnútornej harmónie a pochopenia pre seba samého. Tiež sa často stáva, že človek má zrazu iné myšlienkové pochody, iný postoj k situáciám ako dovtedy, reaguje inak ako predtým, má nečakané nápady, je viac otvorenejší, spokojnejší jednoducho povedané viac v súlade so samým sebou.

Aký má Bachova terapia priebeh z dlhodobejšieho hľadiska ?

Bachova terapia je svojím spôsobom spoznávanie seba samého. V priebehu liečby sa postupne uvoľňuje zablokovaná energia. Môže sa stať, že si uvedomíte, že vás trápia aj ďalšie emócie, o ktorých ste doteraz nevedeli a budete potrebovať užívať aj ďalšie esencie. Je to preto, že vaša duša sa začala "očisťovať" od všetkého negatívneho. Postupne sa vám začnú odhaľovať nahromadené negatívne pocity a budete ich chcieť opustiť.

Mám veľký strach, že ochoriem na vážnu chorobu ? Môže mi pomôcť Bachova terapia ?

Áno. Bachova terapia pomáha zbaviť sa akéhokoľvek strachu. Strach je aj prvotná príčina chorôb. Bachova terapia je jedinečná v tom, že odstraňuje negatívne emócie, ktoré nás oslabujú.

Začal som užívať Bachove esencie. Zdalo sa, že mi pomáhajú, ale potom som dostal silnú nádchu. Znamená to, že mi kvapky nerobia dobre ?

Nie. Bachove esencie pôsobia na energetickej úrovni. Nemôžu vyvolať chorobu ani alergickú reakciu. Bachove esencie obnovujú harmóniu a podporujú duchovný rozvoj osobnosti. Ak sa objaví počas užívania Bachových esencií choroba je to len prirodzený vývoj. Choroba sa môže vnímať aj ako prejav určitej očisty na fyzickej úrovni.

Mám časté bolesti hlavy. Môžu mi pomôcť Bachove kvapky ?

Môžu, pokiaľ sú tieto  bolesti spôsobené stresom, psychickým tlakom, nervozitou, emotívnym vypätím, strachom... Bachove esencie pôsobia len na našej jemnej energetickej úrovni. Neliečia priamo fyzické choroby, ale pomáhajú vytvoriť duševnú harmóniu, ktorá má na uzdravovanie významný vplyv.

Fungujú Bachove kvapky ako homeopatiká ?

Nie. Bachove kvety sú jemné energetické esencie, ktoré pôsobia len na disharmonické duševné stavy. Nevyvolávajú príznaky choroby, tak ako je to u homeopatík.

Je možné, že vzniknú časom ďalšie Bachove kvetové esencie.

Nie. Dr. Edward Bach považoval systém 38 kvetov za uzavretý a ukončený. Podľa jeho slov nie je potrebné už nič pridávať. 38 Bachových esencií dokonale pokrýva všetky negatívne emócie a psychické stavy.

Môžu užívať Bachove kvapky, ľudia, ktorí nesmú alkohol ?

Osoby, ktoré nesmú alkohol, by mali vždy užívať Bachove kvapky zriedené v pohári s vodou. Ak do pohára s vodou kvapnete 2 kvapky príslušnej Bachovej esencie, množstvo alkoholu je naozaj minimálne.

Majú Bachove kvapky placebo efekt ?

Bachova terapia je veľmi jemná liečba na energetickej úrovni. To, že je naozaj účinná je najlepšie potvrdené priaznivými výsledkami u malých detí, zvierat a rastlín, ktoré nie sú zaťažené žiadnymi predsudkami.

Mám pocit, že na mňa Bachove kvapky neúčinkujú. Je to možné ?

U ľudí, ktorí odmietajú uznať, že naše telo sa skladá aj z iných častí ako fyzického tela, môže trvať dlhší čas, kým sa účinok Bachových esencií prejaví. Je to preto, že takýto človek podvedome odmieta účinok esencií a snaží sa potlačiť svoje vnútorné pocity. Často sa to stáva, keď je človek dotlačený príbuznými aby "to" vyskúšal.

Môžu Bachove kvapky spôsobiť alergickú reakciu ?

Bachove kvapky obsahujú energetickú informáciu z rastlín, ktorú odovzdávajú nášmu vedomiu. Keďže nepôsobia na fyzickej úrovni, nemôžu vyvolať alergickú reakciu. Je potrebné si uvedomiť, že nejde o žiaden klasický extrakt z rastliny. Bachove esencie obsahujú len energetické chvenie  rastliny v nosnej substacii - vode a alkohol ako konzervačný prostriedok.

Koľko trvá liečba Bachovými esenciami ?

To je veľmi individuálne. U niekoho sa prejaví účinok ihneď, u niekoho to trvá dlhšie. Záleží, o aký stav ide.  Treba brať do úvahy fakt, že dlhodobé negatívne emócie, ktoré ste  v sebe vytvárali celé roky nemôžu byť odstránené zo dňa na deň. Liečba môže trvať niekoľko týždňov ale aj mesiacov.